Wrocław, Polska, 4 sierpnia 2022 r. - Captor Therapeutics S.A. (GPW:CTX), firma biofarmaceutyczna zajmująca się rozwojem leków opartych o celowaną degradację białek (ang. Targeted Protein Degradation, TPD) w terapii nowotworów i chorób autoimmunologicznych poinformowała o wyborze kandydata na lek CPT-6281 w projekcie CT-01, który koncentruje się na opracowywaniu terapii TPD w leczeniu raka wątrobowokomórkowego (HCC).
Nominacja kandydata na lek oznacza, że Spółka rozpoczęła proces syntezy wysokoskalowej, który będzie przeprowadzony przez doświadczonego podwykonawcę. To pierwsze badanie wchodzące w skład pakietu tzw. CTA/IND-enabling studies, które umożliwi rozpoczęcie badań klinicznych w przyszłym roku.
Nominacja naszego pierwszego kandydata na lek, to kolejny i bardzo satysfakcjonujący kamień milowy w historii Spółki, który pokazuje efekty kilku lat systematycznej pracy nad celowaną degradacją białek. W projekcie CT-01 wchodzimy w zaawansowany etap przedklinicznego rozwoju kandydata na lek, czyli prace których wyniki znajdą się w dokumentacji IND, i otworzą nam drogę do rozpoczęcia I fazy badań klinicznych - komentuje dr Michał Walczak, Członek Zarządu Captor Therapeutics.
Ogłoszone wyniki badań potwierdzają, że Spółka, zgodnie z założonym harmonogramem, osiąga kolejne kamienie milowe prac badawczo-rozwojowych projektu CT-01. Dzięki temu, Captor Therapeutics dokonał nominacji kandydata na lek do rozwoju klinicznego w 2023 r.
Kolejnym krokiem w rozwoju nie tylko projektu CT-01, ale i całej Spółki będzie wejście w fazę rozwoju klinicznego. Mamy tutaj olbrzymie oczekiwania związane z tym, że kandydat na lek projektu CT-01, będzie pierwszym na świecie związkiem działającym na zasadzie kleju molekularnego w leczeniu raka wątroby. Liczymy, że wykorzystanie potencjału technologii TPD może nieść olbrzymie korzyści terapeutyczne pacjentom obarczonym tym ciężkim nowotworem. – dodaje dr Michał Walczak.
Ogłoszone postępy to kolejny etap rozwoju projektu CT-01, wcześniej, w styczniu 2022 r., Spółka ogłosiła obiecujące wyniki eksperymentów dowodzących słuszności hipotezy terapeutycznej w mysim modelu ludzkiego raka wątroby (ang. in vivo proof of concept). Potwierdziły one, że zoptymalizowane związki posiadają właściwości pozwalające na wejście w kolejną fazę rozwoju. Dodatkowe wyniki badań w modelu in-vivo uzyskane w kwietniu br. potwierdziły wysoką aktywność przeciwnowotworową przy niskich dawkach dwóch związków wiodących w mysim modelu ludzkiego raka wątroby, przy podaniu doustnym.
"Dzisiejsza nominacja utwierdziła nas w przekonaniu, że CPT-6281 ma potencjał terapeutyczny w leczeniu raka wątrobowokomórkowego (hepatocellular carcinoma), dla którego obecnie nie ma skutecznej terapii”.- dodał dr Tom Shepherd, Prezes Captor Therapeutics.
O firmie Captor Therapeutics
Captor Therapeutics to firma biofarmaceutyczna, która koncentruje się na wykorzystaniu technologii ukierunkowanej degradacji białek (TPD) do odkrywania i opracowywania przełomowych leków w chorobach o wysokim stopniu niezaspokojenia potrzeb medycznych. TPD to rewolucyjne podejście do opracowywania nowych leków, które mogą być ukierunkowane na nowe cele molekularne, uznane za "nieuleczalne" przy zastosowaniu klasycznych metod opracowywania leków, a także zapewniać dodatkowe możliwości leczenia chorób, w przypadku których istniejące leki nie zapewniają optymalnych korzyści medycznych. Captor opracowuje obecnie terapeutyki dla niedoleczonych ciężkich schorzeń, w tym nowotworów złośliwych i chorób autoimmunologicznych.
Więcej informacji na temat Captor Therapeutics można znaleźć na stronie: http://www.captortherapeutics.com
LinkedIn: @CaptorTherapeutics
Twitter: @CaptorTherapeu1
W celu uzyskania dalszych informacji prosimy o kontakt:
Polish Media and Investor relations: Point of View Bartosz Sawulski +48 694 400 787 |
International Investor Relations: LifeSci Advisors Guillaume van Renterghem +41 (0)76 735 01 31 |