- Spółka osiągnęła istotne kamienie milowe w swoich trzech projektach:
- w projekcie CT-01 osiągnięto świetne wyniki badań, gdzie dla kandydatów na lek wykazano pełną regresje guzów przy niskich dawkach in vivo oraz nowy profil degradacji;
- w projekcie CT-03, który poświęcany jest opracowaniu pierwszych w swojej klasie związków degradujących białko MCL-1, wykazano wysoką skuteczność w mysim modelu białaczki szpikowej in vivo we wszystkich testowanych dawkach;
- w projekcie CT-02 Spółka zidentyfikowała kandydatów na leki dla wskazań w leczeniu nowotworów oraz chorób zapalnych. Spółka spodziewa się otrzymania wyników in vivo proof of concept w drugiej połowie 2022 r.
- Pomimo niesprzyjającego otoczenia makroekonomicznego Spółka posiada stabilną sytuację finansową.
Wrocław, Polska, 30 maja 2022 r. - Captor Therapeutics S.A. (GPW:CTX), firma biofarmaceutyczna zajmująca się rozwojem leków opartych o celowaną degradacji białek (ang. Targeted Protein Degradation, TPD) w terapii nowotworów i chorób autoimmunologicznych, ogłosiła rozszerzony skonsolidowany raport za I kwartał 2022 roku.
Pierwszy kwartał br. to okres intensywnych prac badawczo-rozwojowych, które koncentrowały się zwłaszcza wokół dwóch najbardziej zaawansowanych projektów w pipeline spółki: CT-01 oraz CT-03.
Regularne postępy w rozwoju projektów CT-01 i CT-03 napawają nas optymizmem i utwierdzają w słuszności przyjętych założeń, które leżą u podstaw technologii rozwijanej przez naszych naukowców. Konsekwentnie inwestujemy w rozwój naszych laboratoriów i zatrudniamy kolejnych doświadczonych specjalistów, którzy chcą brać udział w rozwoju naszych projektów – komentuje dr Michał Walczak, Członek Zarządu i Dyrektor Naukowy Captor Therapeutics.
W ramach prac nad projektem CT-01, w styczniu 2022 r. Spółka ogłosiła obiecujące wyniki eksperymentów dowodzących słuszności hipotezy terapeutycznej w mysim modelu ludzkiego raka wątroby (ang. in vivo proof of concept), które potwierdziły, że zoptymalizowane związki posiadają właściwości pozwalające na wejście w kolejną fazę rozwoju. Dodatkowe wyniki badań w modelu in-vivo uzyskane w kwietniu br. potwierdzają wysoką aktywność przeciwnowotworową przy niskich dawkach dwóch związków wiodących w mysim modelu ludzkiego raka wątroby, przy podaniu doustnym. Dzięki osiągnięciu tych kamieni milowych, Spółka planuje wybór kandydata do rozwoju klinicznego w 2023 r.
W lutym br. Spółka ogłosiła także kolejne postępy w projekcie CT-03, który poświęcony jest rozwojowi leków ukierunkowanych na terapię kilku rodzajów nowotworów poprzez degradację białka MCL-1. Wyniki badania proof-of-concept wykonanego przez niezależnego podwykonawcę potwierdziło, że związek wiodący CT-03 powoduje skuteczną degradację białka MCL-1 we wszczepionych zwierzętom komórkach ludzkiego nowotworu oraz indukuje w nich apoptozę, co prowadzi do regresji (zmniejszenia) guzów. Otrzymane wyniki potwierdzają zasadność dalszego rozwoju zmierzającego do wyboru kandydata klinicznego i wprowadzenia go do fazy IND-enabling studies.
Potwierdzenie działania przeciwnowotworowego w modelach in vivo w dwóch naszych wiodących projektach, wskazuje na potencjał naszej platformy technologicznej OptigradeTM w dostarczaniu silnie działających związków w technologii TPD oraz naszą zdolność do odkrywania i rozwijania zarówno klejów molekularnych, jak i degraderów bifunkcjonalnych. – komentuje dr Tom Shepherd, Prezes Zarządu Captor Therapeutics.
Spółka aktywnie i na bieżąco komunikuje się z rynkiem. 18 maja br. Spółka zorganizowała pierwszy Investor’s & R&D Day w dwóch odsłonach. Pierwsza część wydarzenia była adresowana przede wszystkim do polskich inwestorów i analityków, zaś część druga skupiła się na europejskich i amerykańskich inwestorach instytucjonalnych, analitykach finansowych oraz potencjalnych partnerach strategicznych
Sytuacja makroekonomiczna na rynkach światowych jest bardzo trudna w związku z pandemią COVID-19 oraz trwającą wojną w Ukrainie, co pogłębia jeszcze rosnąca inflacja. Tym bardziej warte podkreślenia jest to, że Captor posiada stabilne zaplecze finansowe, z dostępnymi środkami, umożliwiającymi realizację projektów, na poziomie powyżej 200 mln złotych. Dzięki tym środkom jesteśmy w stanie realizować nasz plan finansowy zgodnie z przyjętymi założeniami do momentu wejścia w fazę kliniczną naszych dwóch najbardziej zaawansowanych projektów.- komentuje Radosław Krawczyk, Członek Zarządu i Dyrektor Finansowy Captor Therapeutics.
O firmie Captor Therapeutics
Captor Therapeutics to firma biofarmaceutyczna, która koncentruje się na wykorzystaniu technologii ukierunkowanej degradacji białek (TPD) do odkrywania i opracowywania przełomowych leków w chorobach o wysokim stopniu niezaspokojenia potrzeb medycznych. TPD to rewolucyjne podejście do opracowywania nowych leków, które mogą być ukierunkowane na nowe cele molekularne, uznane za "nieuleczalne" przy zastosowaniu klasycznych metod opracowywania leków, a także zapewniać dodatkowe możliwości leczenia chorób, w przypadku których istniejące leki nie zapewniają optymalnych korzyści medycznych. Captor opracowuje obecnie terapeutyki dla niedoleczonych ciężkich schorzeń, w tym nowotworów złośliwych i chorób autoimmunologicznych.
Więcej informacji na temat Captor Therapeutics można znaleźć na stronie: http://www.captortherapeutics.com
LinkedIn: @CaptorTherapeutics
Twitter: @CaptorTherapeu1
W celu uzyskania dalszych informacji prosimy o kontakt:
Polish Media and Investor relations: Point of View Bartosz Sawulski +48 694 400 787 |
International Investor Relations: LifeSci Advisors Guillaume van Renterghem +41 (0)76 735 01 31 |